poniedziałek, 30 września 2013

Abp Migliore w Miechowie

Rok 2013, to rok jubileuszowy dla Miechowa – 850. rocznica sprowadzenia do Polski, Zakonu Stróżów Grobu Bożego w Jerozolimie; zapisy historyczne sięgają 1163 r. Wtedy to książę Jaksa, herbu Gryf, sprowadził z Ziemi Świętej do Małopolski, strażników Grobu Pańskiego. Najpierw przywieziono ziemię z Jerozolimy, z której usypano niewielki kopczyk, a niedługo potem na tym miejscu, zbudowano z kamienia i cegły, malutki kościół. Z biegiem czasu, w przeciągi kilku stuleci, kościół ten był niejednokrotnie przebudowywany z uwzględnieniem rozbudowań, utworzono – dzisiaj najstarszą i najwierniejszą na świecie – replikę Grobu Bożego.
Inną rzeczą jest to, że kasata zakonu bożogrobców, nastąpiła w 1819 r., z powodu różnorakich, ówczesnych zawirowań politycznych. Dzięki staraniom poźniejszych proboszczów, miechowski kościół stopniowo powracał do dawnej świetności. W 1996 został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Około rok później, biskup kielecki, ks. Kazimierz Ryczan, erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką.

Wrześniowe uroczystości (29 dnia miesiąca) 850-lecia przybycia bożogrobców, rozpoczęto od odsłonięcia i poświęcenia przez abp Celestino Migliore i bp Kazimierza Ryczana, pomnika Macieja Miechowity (490. rocznica śmierci Macieja z Miechowa). Cały projekt i model do odlewu z brązu, wykonał artysta rzeźbiarz, prof. Wincenty Kućma, jako dar dla Miechowa i Miechowity, o czym wspominał w swym wystąpieniu burmistrz, Dariusz Marczewski.
Wspólnie z nim, do czynnej odsłony pomnika przyczynili się także ks. prałat Jerzy Bielecki, prof. Krzysztof Stopka, dyrektor muzeum UJ oraz oraz Bolesław Kot, prezes komitetu organizacyjnego Budowy Pomnika Macieja z Miechowa.
Po tych kilku wzniosłych chwilach przy pomniku, odbyła się Mszy św. pod przed przewodnictwem abp C. Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Liturgię koncelebrowali biskup Kazimierz Ryczan z Kielc, opat cystersów z Jędrzejowa, o. Edward Stradomski i ks. infułat Józef Wójcik z Suchedniowa.
W swoich słowach abp nuncjusz podkreślił, iż na uroczystości 850-lecia sprowadzenia bożogrobców do Miechowa zaprosił go jeszcze ks. infułat Jerzy Gredka. - Ale sam ich nie doczekał, bo Bóg kilkanaście dni temu,  powołał do siebie tego gorliwego gospodarza miechowskiej parafii.
Z kolei bp. Ryczan wyznał, że to ks. Gredka przywrócił tej świątyni, ten blask z dawnych czasów. Po mszy , w kaplicy Grobu Bożego, odmówiono modlitwę jubileuszową, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego.
W części kulturalnej, otwarto  wystawę rzeźby sakralnej i rysunku „Światlo w cieniu”, autorstwa prof. W. Kućmy (wirydarz przy Kaplicy).

Opisane powyżej w skrócie te nabożne wydarzenia, zainaugurowały roczne obchody wielkiego jubileuszu fundacji miechowskiej. Natomiast ich zwieńczeniem będą III Miechowskie Dni Jerozolimy, zaplanowane na 6-7 września 2014 r.
/na podstawie informacji prasowej/

































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz